W dzisiejszych czasach liczne instytucje proponują wsparcie dla młodych pragnących postawić pierwsze poważne kroki na niwie akademickiego świata. Jak jednak większość z nas wie, długotrwałe starania i stawianie czoła biurokratycznym wymogom potrafią skutecznie wytrącić nas z równowagi. O tym, jak nie dać się niepowodzeniom oraz jak odnieść sukces w organizowaniu finansowania postaramy się opowiedzieć w krótkim poradniku.

Wnioskuj mądrze i z pomysłem

W większości przypadków problem z odrzucanymi wnioskami leży w samej treści. Ta najczęściej bywa komponowana na przysłowiowym kolanie oraz na ostatnią chwilę. Jeśli aplikujemy o granty dla młodych naukowców powinniśmy się liczyć z tym, że osoby decyzyjne będą zwracały największą uwagę na staranność naszej autoprezentacji i opisu naszych przyszłych działań. To jednak nie wszystko, musimy pamiętać, iż każdy konkurs wygląda inaczej, a nasze zgłoszenia powinny być dokładnie dopasowane do oczekiwań ewentualnych grantodawców. Innymi słowy, nie bójmy się inwestowania czasu i energii w sporządzanie dokumentów. Powinniśmy naszą dbałością o doskonałą formę wniosku zakomunikować, że jesteśmy odpowiedzialnymi badaczami – wszelkie błędy stylistyczne i literówki powinny zostać bezwzględnie wyeliminowane przed wysłaniem papierów.

Warto także mieć za sobą historię realizacji grantów pod okiem bardziej doświadczonych ludzi nauki – wtedy istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że osoby decydujące o losie zgłoszeń nam zaufają.

Nie zrażaj się po odrzuceniu wniosku

Wielu wielkich badaczy obecnych czasów wielokrotnie przerodziło gorycz porażki w doskonały oręż przy kolejnych staraniach. Pamiętajmy, że przy odrzuceniu wniosku otrzymujemy ekspercką opinię, której zapewne nie zdobylibyśmy bez uczestnictwa w konkursach. Kiedy poznamy mankamenty w naszym planowaniu, rozumowaniu oraz obranej dziedzinie, możemy z czystym sumieniem przekuć je w ważne wskazówki na przyszłość.

Kluczowe pozostaje także zajęcie się wycinkiem naukowego świata, który jeszcze nie doczekał się badań – powtarzanie eksperymentów innych akademików nie sprawi, iż nasz projekt zostanie odebrany jako wyjątkowy czy też przełomowy. Dlatego też przewagę w aplikowaniu mają ci, którzy uprzednio zorientowali się w najnowszych publikacjach i frontach, na jakich działają konkurencyjne zespoły badawcze. Jeżeli jednak nie chcesz opaść z sił i nie zamierzasz pozbyć się zapału, nie zapominaj, że porażka także potrafi wiele nauczyć. Najlepiej zaś w razie długo utrzymujących się trudności zdać się na pomoc specjalistów z zewnątrz, którzy pomogą skroić idealny wniosek i znacznie przybliżą zdobycie grantu.