Pieniądze z Funduszy Europejskich od lat płyną do naszego kraju szerokim strumieniem. Umiejętne skorzystanie z takiego wsparcia może znacznie zwiększyć nasze szanse w walce o pozycję na rynku, do czego potrzeba często poważnych inwestycji. Wszystko wymaga jednak nieco zachodu, skrupulatności i cierpliwości. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Złożenie wniosku nie dla każdego jest łatwym zadaniem

Dofinansowania unijne dla firm to wielka szansa dla naszych małych i średnich podmiotów. Dzięki wdrożonym za nie innowacjom i inwestycjom wiele z nich zdołało podnieść swoją produktywność i stać się motorem napędowym dla gospodarek regionów. Takie wsparcie stanowi szczególną pomoc przede wszystkim dla tych najmniejszych przedsiębiorców, nie mających łatwiejszego sposobu na zgromadzenie potrzebnego do rozwoju kapitału. Jednocześnie jednak, to im najczęściej potrzebne jest wsparcie w staraniach o dotacje, szczególnie jeśli jest to pierwsza samodzielna działalność, jaką prowadzą. Najpierw musimy się zdecydować z którego z wielu różnych programów mamy życzenie skorzystać – fachowe doradztwo, jakie oferujemy, jest więc przydatne już na tym etapie, zanim jeszcze przystąpimy do sporządzania wniosku.

Już sam język, jakim jest on napisany, potrafi być niezrozumiały i stanowić pierwszą barierę.

A trzeba w nim zawrzeć wiele istotnych informacji. Przede wszystkim, musimy dość dokładnie wiedzieć na co tych pieniędzy potrzebujmy, co oznacza konieczność uprzedniego szczegółowego przygotowania się, by móc udzielić konkretnych informacji. Tu jednak należy uważać na to, by nie związały nam one zbytnio rąk, na wypadek, gdyby zbyt ściśle sformułowany cel zdążył się w międzyczasie zdezaktualizować, np. za sprawą pojawienia się nowych rozwiązań technicznych.

Do tego dochodzi jeszcze wielka ilość dokumentacji, której zebranie wymaga niekiedy odwiedzenia wielu urzędów. Na koniec zaś, bardzo ważne jest, by wszystko to prawidłowo rozliczyć.

Nie musisz samodzielnie zmagać się dokumentami

O tym, jak ważne jest to, żeby poprawnie określić swoje potrzeby, sporządzić wniosek i dokumentację, łatwo zdać sobie sprawę, gdy pomyślimy ile trwać może cała procedura. Wiele czasu zająć nam może już samo przygotowanie. Urząd, który będzie badał naszą aplikację pod względem formalnym, może to robić nawet trzy miesiące. Niemniej długotrwała bywa jednak także ocena merytoryczna, która zaowocuje wydaniem opinii. Potem przychodzi czas na podpisanie umowy – nie odbywa się to jednak z dnia na dzień, podobnie jak wypłacenie nam środków. Dlatego koniecznie trzeba dołożyć wszelkich starań, aby raz złożony wniosek był poprawny. Co jednak zrobić, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy i, co prawda, mamy duże fachowe kompetencje w swojej dziedzinie, ale już niekoniecznie w zmaganiach z urzędami? Nie ma powodu do zmartwienia. Tutaj właśnie jest rola firmy ELJOT TECH, która udziela kompleksowego wsparcia wszystkim, którym jest ono potrzebne.